Tekipdeyiz

Sivilceleri yok etmede daha etkilisi yok! Çay ağacı yağı ne işe yarar? Çay ağacı yağının yan etkileri nelerdir?

Sivilceleri yok etmede daha etkilisi yok! Çay ağacı yağı ne işe yarar? Çay ağacı yağının yan etkileri nelerdir?
94 views
18 Mayıs 2023 - 14:51

Tam bir cilt dostu olan çay ağacı yağı, Avustralya’da yetişen bir bitki. Etkili içeriği sayesinde cilt problemlerini ortadan kaldıran bu yağ, melanom adı verilen cilt kanserini de önleyebiliyor. Peki çay ağacı yağının diğer faydaları nelerdir? Çay ağacı yağının yan etkileri var

Çay ağacı yağı, Melaleuca alternifolia bitkisinin yapraklarının buharla damıtılmasıyla elde edilen esansiyel bir yağ. Avustralya’dan gelen bitki güçlü antiseptik ve antiinflamatuar özellikleri nedeniyle geleneksel tıpta çeşitli cilt hastalıklarını ve enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılıyor.

Günümüzde de çay ağacı esansiyel yağı, cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek, yara iyileşmesini hızlandırmak için cilt ve saç bakım ürünlerine eklenebiliyor. 

CİLT HASTALIKLARINI İYİLEŞTİRİR

Çay ağacı esansiyel yağının antienflamatuar özellikleri, akne gibi çeşitli cilt durumlarının tedavisine katkı sağlar. Araştırmalar, %5 çay ağacı yağı içeren bir jelin topikal kullanımının hafif ila orta dereceli akne tedavisinde etkili olduğunu göstermiş durumda. 

ENFEKSİYONLARI TEDAVİ EDER

Antimikrobiyal aktiviteye sahip olan çay ağacı yağı bakterilerin ve mantarların neden olduğu enfeksiyonların tedavisini destekler.

İLTİHAPLANMAYI AZALTIR

Çay ağacı yağının, özellikle aktif bileşeni olan terpen-4-oL ciltte oluşan iltihabı azaltır.

YARALARI İYİLEŞTİRİR

Çay ağacı yağı jeli, yanık ve yaraları iyileştirmenin yanı sıra iyileşme oranlarını hızlandırmada oldukça etkili.

KANSERİ ÖNLER

Çay ağacı yağının antikanser etkisine ilişkin çalışmaların sayısı az olsa da yapılan bir araştırma, çay ağacı yağının topikal kullanımının melanom kanseri hücrelerinin büyümesini engellemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Peki çay ağacı yağı kullanırken nelere dikkat edilmeli?
Çay ağacı esansiyel yağının güvenliği tatmin edici ölçüde araştırılmamış, ancak kullanımının genellikle güvenli olduğu ve meydana gelebilecek yan etkilerin nadir olduğu biliniyor.

ÇAY AĞACI YAĞININ YAN ETKİLERİ VAR MI?

Öte yandan hayvanlarda ve insanlarda yapılan çalışmalara göre, çay ağacı yağı yutulması halinde tehlikeli derecede toksik hale gelebilir. Çay ağacı yağı tüketen ve zehirlenen kişilerde solunum problemleri, oryantasyon bozukluğu, kas kontrolü kaybı ve koma gibi belirtiler bildirilmiş.

 

mı?