Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. turu için Aydın’da çalışmalar yapan eski Ağrı Belediye Başkanı, AK Parti İzmir milletvekili adayı Savcı Sayan kalp krizi geçirerek herkesi korkuttu. Son sağlık durumu hakkında konuşan doktorları Savcı Sayan’ın iyi olduğunu bildirdi. Bu sıcak gelişmelerin ardından Savcı Sayan’ın hayatı da merak edildi. Siyasete ilk olarak CHP’den başlayan Savcı Sayan aslen Ağrılı ve 52 yaşında. 2012 yılında Gülşah Sayan ile evlenen Savcı Sayan 24 çocuklu bir aileden geliyor, tam 23 kardeşi var. 12. çocuk olan Savcı Sayan’ın bir tane kızı var.

Savcı Sayan kimdir?

1971 yılında Ağrı’nın Tutak ilçesinde dünyaya gelen Savcı Sayan’ın 23 kardeşi vardır. 24 çocuklu ailenin 12. çocuğu olan Savcı Sayan, üniversiteyi İktisadi ve İdari Bilimler Fakultesi’nde tamamlamasının ardından Pedagojik Formasyon alarak eğitimini tamamlamış ve bazı okullarda öğretmenlik yapmıştır.

Siyasete CHP çatısı altından başlayan Savcı Sayan 1996-2000 yılları arasında İl ve ilçe gençlik kollarında MYK üyeliği gerçekleştirdi.

12 Eylül darbe sürecinde kapatılan CHP Gençlik Kolları’nın 1996 yılında yeniden aktifleştirilmesinde pay sahibi olan Sayan, Ağrı’da CHP il ve ilçe başkanlıklarında bulundu.

Doğu ve Güney Doğu Anadolu yörelerinde Töre cinayetleri, Kadınların Eğitimleri konularında çeşitleri çalışmaları mevcuttur. Bazı Sivil Toplum Kuruluşlarına üyedir.

Siyasete küçük yaşta CHP teşkilatlarında başlayan 52 yaşındaki Savcı Sayan, 2015 yılına kadar da CHP saflarında kalmıştı.

Baykal döneminde CHP’nin MYK üyesi olan Savcı Sayan, Kemal Kılıçdaroğlu döneminde ise bu koltuğunu bırakmıştı.