Tekipdeyiz

Öğrencilere vergisiz telefon ve bilgisayar satışı ne zaman? Fiyatlar ne kadar olacak?

Öğrencilere vergisiz telefon ve bilgisayar satışı ne zaman? Fiyatlar ne kadar olacak?
77 views
18 Haziran 2023 - 23:07

Vergisiz telefon satışı AK Parti’nin seçim beyannamesiydi. Seçim beyannamesinde cep telefonu ve bilgisayar alımlarında gençlere yönelik bir defaya mahsus vergi muafiyeti dikkat çekmişti. Peki vergisiz telefon satışı ne zaman başlayacak? Kimler faydalanabilecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim öncesinde sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Yükseköğrenimdeki gençlerimize bir defaya mahsus olmak üzere cep telefonu ve bilgisayar ediniminde vergi muafiyeti sağlayacak, ayrıca aylık 10 GB ücretsiz internet vereceğiz” ifadelerini kullanmıştı. Cep telefonu veya bilgisayar almak isteyen gençler muafiyetin ne zaman yürürlüğe gireceğini merak ediyor.

CEP TELEFONUNDAN NE KADAR VERGİ ALINIYOR?

Telefonlardan alınan vergiler sırasıyla;

  • %1 oranında Kültür Bakanlığı Payı,
  • %12 oranında TRT Bandrol Ücreti, ÖTV
  • %18 oranında KDV alınıyor.
  • Telefonun fiyatına göre ÖTV oranı %25, %40 ve %50 olarak değişebiliyor.

CEP TELEFONUNDA 12 TAKSİT

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından yapılan düzenlemeyle cep telefonunda taksit sayısı 12 bin lira altında olan cep telefonları için 12 ay olmuştu. Gençlere yönelik vergi muafiyeti sonrası Kültür Bakanlığı payı, TRT bandrol ücreti ÖTV ve KDV alınmayacak.

VERGİSİZ TELEFONU KİMLER ALABİLECEK?

Üniversitelerin önlisans ve lisans bölümlerinde eğitim alan öğrenciler vergisiz cep telefonundan yararlanabilecek.

FİYATLAR NE KADAR OLACAK?

Öğrencilere yönelik olacak olan vergisiz telefon satışı, fiyatları ciddi anlamda düşürecek. Bir defaya mahsus olacak olan uygulamada ortalama 20 bin TL satış fiyatı olan bir cep telefonu yüzde 35-40 civarında daha düşük fiyata satın alınabilecek.

ÖĞRENCİLERE VERGİSİZ CEP TELEFONU NE ZAMAN?

Vergisiz cep telefonu satışına yönelik herhangi bir tarih açıklaması bulunmuyor. Konuyla ilgili düzenlemenin 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinden sonra yapılması bekleniyor. Resmi açıklama geldiğinde detaylar eklenecektir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada “ Gençlerimize bir defaya mahsus olmak üzere cep telefonu ve bilgisayar ediniminde vergi muafiyeti sağlayacağız, ayrıca aylık 10 GB ücretsiz internet vereceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.