Tekipdeyiz

Kredi Kartlarında Nakit Avans Çekimi yasaklandı mı? Çıkan haberler ne ifade ediyor? İşte yanıtı…

Kredi Kartlarında Nakit Avans Çekimi yasaklandı mı? Çıkan haberler ne ifade ediyor? İşte yanıtı…
88 views
19 Mayıs 2023 - 11:12

Bir anda gündeme düşen ve kredi kartlarında ki nakit avans çekiminin Pazartesi’nden sonra yasaklanacağı iddiaları vatandaşları telaşa sevk etti. Sosyal medyanın bir anda dikkat kesildiği iddia için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay açıklamada bulundu. Peki, iddialar doğru mu? Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ne dedi? İşte ayrıntıları…

Sosyal medyada bir iddia bir anda vatandaşların tedirgin olmasına neden oldu. Pazartesi gününden itibaren bankaların nakit avans çekimini yasaklayacağı iddia ekonomi çevrelerini ve vatandaşları tedirgin ederken iddialar hakkında resmi açıklama en yetkili ağızdan geldi. Ortaya atılan iddia için  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay açıklamalarda bulundu.  Peki, iddialar doğru mu? Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ne dedi? İşte ayrıntıları…

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay “nakit avans” iddialarına açıklık getirdi: Altın ve dövize kayışı engellemek için yapıldı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bankaların kredi kartlarından nakit avans çekilmesini durdurduğu iddialarına canlı yayında yanıt verdi. Oktay, “Çıkan haber gerçeği yansıtmıyor. Dar gelirli vatandaşlarımızı ilgilendiren bir durum değil. Limiti 50 bin TL’nin üzerindeki kredi kartları için geçerli bir durum. Nakit çekilerek altın ya da döviz alma gibi yastık altı diye ifade ettiğimiz mekanizmanın işlediğini gören kurumlarımız hemen devreye girdiler” diye konuştu.

Merkez Bankası, kredi kartı belirli bir limitin üzerinde olanlar için kredi kartı vasıtasıyla yapılan nakit çekim ve kuyum harcamalarının kredi türüne yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olmasını kararlaştırdı.

NAKİT AVANS ÇEKİMİ DURDURULDU İDDİASI

Kredi kartı nakit avans için işlemlerin pazartesi gününden itibaren çoğu bankada durdurulduğu iddia edilirken bu durum, sosyal medya kullanıcılarının da tepkisini çekti.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY KONUŞTU

Çıkan haberlere katıldığı canlı yayında açıklık getiren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, durumun dar gelirli vatandaşları ilgilendirmediğini söyledi.

“KREDİ KARTIYLA YASTIK ALTI YATIRIM YAPILMASININ ANLAMI YOK”

Oktay sözlerine şöyle devam etti; “Haberler gerçeği yansıtmıyor. Dar gelirli vatandaşlarımızı ilgilendiren bir durum değil. Limiti 50 bin TL’nin üzerindeki kredi kartları için geçerli bir durum. Bütün kredi kartlarında oradan nakit alınarak altın alma gibi ya da döviz alma gibi yani ekonomiye katkı vermeyen yastık altı diye ifade ettiğimiz, ekonominin dışına kaynağı taşıyan bir mekanizmanın çalıştığını görünce ilgili kurumlarımız çalışıyorlar. Kredi kartıyla altın alımı gibi yastık altı bir yatırım yapılmasının bir anlamı yok. Oradaki bir kısıtlamadan bahsediyor onun dışında bir şey değil” ifadesini kullandı.