Buğday taban fiyatları ne zaman açıklanır sorusu buğday hasadının gelmesiyle gündemde yer almıştı. Birçok bölgede başlayan yeni buğday hasadı sezonuyla beraber taban fiyatlar için çiftçilerin beklentileri yoğunlaştı. Seçimlerden önce eski Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, “2022 yılında, bir önceki yıl 2250 lira olan buğdayı, 7 bin 450 liraya almıştık. 7 bin 450 liranın bin liralık kısmı Toprak Mahsulleri Ofisi’ne teslim edilen ürünler içindi. Piyasada da 6 bin 450 lirada buğday işlem görmüştü. Bu yıl da oturup bu hesaplamaları yapacağız. ” demişti.

BUĞDAY VE ARPA FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, şunları söyledi;

“Hasat döneminin başladığını görüyoruz. Çiftçilerimize gereken desteği veriyoruz. Geçen aybaşında yaş çay alım fiyatı açıkladık. Bugün de TMO 2023 buğday ve arpa alım fiyatlarını belirledik.

TMO alım fiyatlarını ekmeklik buğdayda ton başına 8 bin 250 lira arpada 7 bin lira olarak kararlaştırdık. Bakanlığımız tarafından sisteme kayıtlı çiftçilerimize buğdayda ton başına bin lira arpa için ton başına 500 lira destek olarak verilecektir.”