Tekipdeyiz

Aile Destek Programı’nın Devam Edip Etmeyeceği Netleşti! 1 Yıl Ödeme Yapılacaktı Ama Her Şey Değişti! Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Başlatmıştı:

Aile Destek Programı’nın Devam Edip Etmeyeceği Netleşti! 1 Yıl Ödeme Yapılacaktı Ama Her Şey Değişti! Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Başlatmıştı:
37 views
02 Haziran 2023 - 13:05

Geçtiğimiz yıl başlayan Aile Destek Programı’nın uzayıp uzamayacağı merak konusu haline dönüştü. Peki Aile Destek Programı uzatıldı mı, aile destek ödemeleri bitti mi? Aile destek ne zaman bitecek? İşte detaylar…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ihtiyaç sahibi olan aileleri maddi olarak desteklemesini amaçlayan Aile Destek Programı, geçtiğimiz yıl devreye alınmıştı. Kurban Bayramı’ndan önce ilk ödemelerin yapıldığı bu program kapsamında ödemelerin bir yıl süre ile devam edeceği Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca açıklanmıştı. Programın devreye girmesinin üzerinden geçen 11 ay sonra, programın devam edip etmeyeceği merak konusu olmaya başladı.

İhtiyacı olan ailelere aylık olarak ödenen ve çocuğu olan ailelere ek çocuk bileşeni ödemelerinin yapıldığı Aile Destek Programı’nın süresi dolmak üzereyken, akıbeti de ortaya çıkmaya başladı. Yeni dönemde devam edip etmeyeceği merak edilen Aile Destek Programı’na ilişkin gelişmeler için gözler bir anda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na döndü. Peki Aile Destek Programı uzatıldı mı, aile destek ödemeleri bitti mi? Aile destek ne zaman bitecek? İşte detaylar…

AİLE DESTEK PROGRAMI ÖDEMELERİNİN AKIBETİ NETLEŞMEYE BAŞLADI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan destek programı kapsamında son ödemelerin haziran ayını takip eden temmuz ayında yapılması planlanmıştı. Bu kapsamda her ailenin 12 ay boyunca yararlanmış olacağı bu destek ödemesi kapsamında ailelere aylık güncel tutarla 850 TL ile 1.250 TL arasında yardım ve çocuk sayısına göre değişmekle birlikte 350 TL ile 650 TL arasında destek bileşeni ödemesi gerçekleştirildi. Son ödemelere sayılı günler kala Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın nasıl bir yol izleyeceği de netleşmeye başladı.

AİLE DESTEK PROGRAMI’NIN UZATILMASI HALİNDE AYNI AİLELER YARARLANAMAYACAK

En fazla 12 aylık süre ile hane içindeki kişi başına düşen gelir tutarına göre ödenen Aile Destek Programı kapsamında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı henüz bir uzatma kararı almadı. Resmi bir açıklama yapmamış olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yardım programını temmuz ayı itibariyle noktalaması beklenirken; netleşen tek şey bir ailenin programdan 12 ay boyunca yararlanabilecek olması oldu. Yani Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı programı uzatsa bile programdan aynı aileler ödeme alamayacak.